Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Vivo Y15S Smart Phone
Vivo Y15S Smart Phone comes with 6.51 inches HD+ IPS LCD screen. It has a Full-View waterdrop notch design. The back camera is of dual 13+2 MP with Autofocus, depth sensor, LED flash etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Vivo Y15s comes with 5000 mAh battery with 10W fast charging. It has 3 GB RAM, up to 2.3 GHz octa-core CPU and PowerVR GE8320 GPU. It is powered by a MediaTek Helio P35 (12nm) chipset. The device comes with 32 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a side-mounted fingerprint sensor in this phone.
- Network: The phone has a supported 2G, 3G & 4G Network facilities. Moreover, GPRS and EDGE facilities also have. HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE speed on the phone.
- Performance: Android 11 (Go edition) Operating system and Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm), Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) processor on the phone.
- RAM and ROM: The company has launched the phone in 4 variants 3GB/32GB & 4GB/64GB. In the case of gaming, graphics, and RAM are fairly good. HD-quality graphics games can be easily run and played quite smoothly.
- Camera: The Back of the phone has a 13MP+2MP with which you can record beautiful quality pictures and a maximum of 1080p@30fps video. Moreover, it remains an extra feature like the phone has an 8MP selfie camera with which you can take beautiful quality pictures and selfies. You can record a maximum of 1080p@30fps video with the front camera. High–quality Selfie work can be done effortlessly with the camera on the phone.
- Battery: The mobile uses a Non-removable Li-Polymer 5000 mAh battery. With which you can get an average of up to 134 hours of standby time, and 15 hours of net browsing. On the full charge, you can talk for almost Up to 35 hours on 3G. The phone will take about 2:30 hours to fully charge.
| BASIC INFO | |
|---|---|
| Brand | Vivo |
| Model | Vivo Y15s |
| Launch Date | 2021, November 09 |
| Status | Available |
| Price | ৳14,599 |
| KEY SPECS | |
| Display | 6.51 inches IPS LCD |
| Camera | 13MP + 2MP | 8MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Performance | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| DESIGN | |
| Build Material | Front corning gorilla glass, Rear good material |
| Dimensions | 164 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | 179 g |
| Colours | Wave Green, Mystic Blue |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 6.51 inches |
| Screen Size | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezelless Display | Yes |
| Touch Screen | Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| REAR CAMERA | |
| Setup | Dual camera |
| Camera’s | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Stabilization | Yes, Video Stabilization |
| Features | HD, HDR, night vision, panorama |
| Video | HD, 1080@240fps |
| Auto Focus | Yes |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR), Continuos Shooting |
| Camera Features | Auto Flash, Digital Zoom, Touch To Focus, Face Detection |
| SELFIE CAMERA | |
| Setup | Single camera |
| Camera | 8MP |
| Features | HD, HDR, Autofocus, portrait Image |
| Video | 1080@30fps |
| BATTERY | |
| Battery Type | LI-PO |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | 5W |
| Removable | No |
| Wireless | No |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Operating System | Android 11 (Go edition), Funtouch 11.1 |
| Processor | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| Architecture | 64 bit |
| MEMORY | |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| MULTIMEDIA | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| SPECIAL FEATURES | |
| Fingerprint | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| NETWORK CONNECTIVITY | |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Na123456789, SIM2: eSIM |
| Networks | 4G (supports Bangladeshn bands), 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi-Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| NFC | Yes |
| SIM 1 | 4G bands, 3G bands, 2G bands, GPRS, EDGE |
| SIM 2 | 4G bands, 3G bands, 2G bands, GPRS, EDGE |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
What is the price of Vivo Y15S Smart Phone?
The latest price of Vivo Y15S Smart Phone in Bangladesh is 14,599৳ You can buy the Vivo Y15S Smart Phone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare