Your compare list is empty!
×
❮
❯
Xiaomi Redmi Y3 4GB RAM 64GB ROM
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Xiaomi Redmi Y3 Specifications
SUMMARY
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor Make | Qualcomm Snapdragon 632 |
| Display | 6.26 inches |
| Storage | 64GB |
| Rear Camera | Dual (12MP+ 2MP) |
| Battery | 4000 mAh |
| RAM | 4GB |
DISPLAY
| Resolution | 720×1520 pixels |
| Screen Size | 6.26inches |
STORAGE
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB |
| Expandable | Up to 256GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
CAMERA
| Selfie | 32 MP |
| Rear | Dual (12MP+ 2MP) |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
PROCESSOR
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 632 |
| CPU | 1.8GHz octa-core |
SENSORS
| Face unlock | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes (Rear Mounted) |
| Other Sensors | Compass/ Magnetometer |
SOUND
| Speaker | Yes |
Xiaomi Redmi Y3 Overview:
Xiaomi Redmi Y3 smartphone was launched in April 2019. The phone comes with a 6.26-inch touchscreen display with a resolution of 720x1520 pixels and an aspect ratio of 19:9. Redmi Y3 is powered by a 1.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 632 processor. It comes with 3GB of RAM. The Redmi Y3 runs Android 9 Pie and is powered by a 4000mAh battery. As far as the cameras are concerned, the Xiaomi Redmi Y3 on the rear packs a 12-megapixel primary camera with an f/2.2 aperture and a pixel size of 1.25-micron and a second 2-megapixel camera. The rear camera setup has phase detection autofocus. It sports a 32-megapixel camera on the front for selfies. The Redmi Y3 runs MIUI 10.2 based on Android 9 Pie and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB) with a dedicated slot. The Xiaomi Redmi Y3 is a dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. Connectivity options on the Redmi Y3 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.20, Infrared, USB OTG, Micro-USB, FM radio, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Xiaomi Redmi Y3 supports face unlock. The Redmi Y3 measures 158.73 x 75.58 x 8.47mm (height x width x thickness) and weighs 180.00 grams. It was launched in Bold Red, Elegant Blue, and Prime Black colours. Xiaomi Redmi Y3 Price In Bangladesh You will Get The Redmi Y3 Mobile with the Best price in Bangladesh From MobilePoint at Mirpur Shah-ali-Plaza. We also sell all kinds of Xiaomi Mobile Accessories with budget Price.What is the price of Xiaomi Redmi Y3 4GB RAM 64GB ROM?
The latest price of Xiaomi Redmi Y3 4GB RAM 64GB ROM in Bangladesh is 18,999৳ You can buy the Xiaomi Redmi Y3 4GB RAM 64GB ROM at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare