Your compare list is empty!
×
❮
❯
Infinix Hot 10S 4GB RAM SmartPhone
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
SPECIFICATION
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi Direct, WiFi hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | , A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | Yes |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Dimensions | 171.5 x 77.5 x 9.2 millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 6.82 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1640 pixels (263 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Features | Multitouch, 90Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 48+2 Megapixel + AI |
| Features | PDAF, quad-LED flash, f/1.8, 1/2.0, 0.8µm, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 6000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 10W Fast Battery Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (XOS 7.6) |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Features | Loudspeaker, DTS audio |
| Security | |
| Fingerprint | On the back |
| Face Unlock | Yes |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
description
Infinix Hot 10S Summary
Infinix Hot 10S mobile was launched on 22nd April 2021. The phone comes with a 6.82-inch touchscreen display with a resolution of 720x1640 pixels and an aspect ratio of 20.5:9. Infinix Hot 10S is powered by an octa-core MediaTek Helio G85 processor. It comes with 4GB of RAM. The Infinix Hot 10S runs Android 11 and is powered by a 6000mAh battery. The Infinix Hot 10S supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Infinix 10S on the rear packs a triple camera setup featuring a 48-megapixel primary camera; a 2-megapixel camera, and an AI camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
Infinix Hot 10S is based on Android 11 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via a microSD card (up to 512GB). The Hot 10S is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Hot 10S measures 171.50 x 77.50 x 9.20mm (height x width x thickness) . It was launched in 95-degree Black, Morandi Green, Heart of Ocean, and 7-degree Purple colors.
Connectivity options on the Infinix Hot 10S include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Micro-USB, FM radio, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include an accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
What is the price of Infinix Hot 10S 4GB RAM SmartPhone?
The latest price of Infinix Hot 10S 4GB RAM SmartPhone in Bangladesh is 13,990৳ You can buy the Infinix Hot 10S 4GB RAM SmartPhone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare