Your compare list is empty!
×
❮
❯
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Redmi Note 9 Pro Max - Full Specifications
SUMMARY
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Processor Make | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Display | 6.67 inches |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Rear Camera | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Battery | Li-Po 5020 mAh |
PROCESSOR
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core |
DISPLAY
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen | 6.67 inches |
STORAGE
| RAM | 6 GB |
| Internal | 128 GB |
| Expandable | Up to 256 GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android 10 |
CAMERA
| Selfie | 32 MP |
| Rear | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-po |
| Capacity | 5020 mAh |
| Fast Charging | Proprietary |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other Sensors | Light sensor |
SOUND
| Speaker | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
The Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max Price in Bangladesh.
Mobile Point bd provide Xiaomi Note 9 Pro Max price in Bangladesh. You can buy the Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max from our web site or visit our showroom. Visit our Facebook page for regular amazing offers.What is the price of Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max?
The latest price of Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max in Bangladesh is 24,990৳ You can buy the Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare