Your compare list is empty!
Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/128GB SmartPhones
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Redmi Note 8 Pro Mobiles Price in Bangladesh 2020
The Redmi Note 8, Redmi Note 8T and Redmi Note 8 Pro are smartphones developed by Redmi, a sub-brand of Xiaomi Inc. They were released on 29 August 2019 in an event held in China. The Redmi Note 8 Pro is the first smartphone released with a 64 megapixel camera. The Note 8 Pro was released in Italy on 23 September 2019. Redmi Note 8 Pro - SpecificationsSUMMARY
| Processor | Octa core |
| Processor Make | MediaTek Helio G90T |
| Display | 6.53 inches |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Rear Camera | Quad Camera(64MP+8MP+2MP+2 MP) |
| Battery | 4500 mAh |
DISPLAY
| Resolution | 1080×2340 pixels |
| Screen Size | 6.53 inches |
STORAGE
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | Up to 512GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android 9 Pie |
CAMERA
| Selfie | 20MP |
| Rear | Quad Camera(64MP+8MP+2MP+2 MP) |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Fast Charging | Proprietary |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
PROCESSOR
| Chipset | MediaTek Helio G90T |
| CPU | Octa core |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
SOUND
| Speaker | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
Redmi Note 8 Pro Price & Release Date in Bangladesh
| Mobiles Name | Redmi Note 8 Pro |
| Status | Available |
| Price | TK. 22,400 |
| Launch Date | 29, August 2019 |
| Variants | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
What is the price of Redmi Note 8 Pro Mobile Phones in Bangladesh 2020? |
| The latest budget price of Redmi Note 8 Pro Mobile Phones in Bangladesh 2020 at one of the best online shop Mobile Point BD. Mobile Point BD is one of the best online mobile shops in Bangladesh. The Mobile Point BD offers all kinds of good quality mobiles at home, and abroad at very affordable prices and this mobile phone has no guarantee but also provides a 2 years replacement warranty. The quality of Xiaomi Note 8 Pro Mobile Phones is much better and more durable. If we compare Mobile Point BD Shop with all other online shops, we can understand how good our products are. The prices, display, and even product details of the Xiaomi Note 8 Pro mobiles of this online shop are all original. You will benefit by buying Xiaomi Note 8 Pro mobiles from Mobile Point BD and there is no risk of fraud. Follow us on Facebook for new updates. |
| Location: Shah Ali Plaza, Shop 82, 2nd Floor, Mirpur 10 Roundabout, Dhaka 1216, Bangladesh |
What is the price of Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/128GB SmartPhones?
The latest price of Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/128GB SmartPhones in Bangladesh is 22,400৳ You can buy the Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/128GB SmartPhones at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare