Your compare list is empty!
UGREEN Right Angle USB-A to USB-C Gray Cable 2m #50942
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
UGREEN Right Angle USB-A to USB-C Gray Cable 2m
Specification
| Brand | Ugreen |
|---|---|
| Retail Packaging | Paper Box |
| User Manual (Language) | English and Chinese |
| Gross Weight | 0.076kg |
| Volume Weight | 0.067kg |
| Package Length | 16.300cm |
| Package Width | 7.300cm |
| Package Height | 2.500cm |
| One Package Weight | 0.068kg |
Feature:
- Features innovative 90-degree elbow design to reduce wear and tear on cables and Type-C smartphones
- Suitable for lying on the sofa or bed to charge, playing games, watching videos, reading e-books is more convenient and more comfortable
- This UGREEN USB-C Cable 2m supports Quick Charge 2.0, QC 3.0 and supports for Samsung AFC fast charging with a maximum output of up to 18W 5V/3A, 9V/2A or 12V 1.5A
- For data transfer, this USB-C to USB A 2.0 fast charging cable supports sync speeds up to 480 Mbps
- Fully complies with the USB-C fast charging protocol, with a built-in 56KΩ pull-up resistor, upgraded smart chip, and built-in multiple protections. It provides reliable conductivity and stable charging current to protect your smartphone from overcurrent or overvoltage damage
- For Samsung Galaxy S10 / S10e / S10 Plus / S9 / S9 Plus / S8 / Note 9 / Galaxy Tab S3 9.7 / Galaxy Fold
- For Apple iPad Pro 11 / iPad Pro 12.9 2018
- For LG G5 / G6 / G7 ThinQ / V20 / V30 / V40 / V50 ThinQ
- For Motorola Moto G6 / Z / Z Force / Z Play / Z2 Force / Z2 Play
- For Nintendo Switch Console
- For Lenovo Zuk Z1
- For Nokia N1
- For ZTE Axon 7
- For GoPro Hero 5 / Hero 7 Black / Hero 7 White / Hero 7 Silver / Hero 6 Black / Hero 2018
- For Microsoft Lumia 950 / Lumia 950XL
- For HTC 10 / U12+
- For Huawei P9 Plus / P9
- For OnePlus 2
- For OnePlus 3 / 3T / 5 / 5T / 6 / 6T / 7 Pro
- For Google Pixel 2 / 3 / Pixel XL / Pixel 3 XL / Pixel 2 XL / Nexus 5X / 6P
- Universal
- 1 x Data Cable
- 1 x English and Chinese User Manual
- Other things not included
What is the price of UGREEN Right Angle USB-A to USB-C Gray Cable 2m #50942?
The latest price of UGREEN Right Angle USB-A to USB-C Gray Cable 2m #50942 in Bangladesh is 590৳ You can buy the UGREEN Right Angle USB-A to USB-C Gray Cable 2m #50942 at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare