Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno spark 9T Smartphone
Tecno spark 9T Smartphone comes with 6.6 inches HD+ IPS LCD screen. It has a waterdrop notch design. The back camera is of triple 13+2 MP + QVGA. It has autofocus, quad-LED flash, HDR etc. features. The front camera is of 32 MP. Tecno Spark 9T comes with 5000 mAh big battery and 10W fast charging. It has 4 GB RAM, up to 2.3 GHz octa-core CPU and PowerVR GE8320 GPU. It is powered by a MediaTek Helio G37 (12 nm) chipset. The device comes with 128 GB internal storage and MicroSD slot. There is a side-mounted fingerprint sensor in this phone.
Launch
| Announced | 2022, June 20 |
| Status | Available. Released 2022, July |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.7 mm (6.47 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 12, HIOS 8.6 |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64/128 GB |
| RAM | 4 GB |
Camera
| Primary camera | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) QVGA, f/2.0 |
| Secondary camera | 32 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
More
| Made by | China |
| Color | Quantum Black, Burano Blue, Particle Silver, Vitality Green |
What is the price of Tecno spark 9T Smartphone?
The latest price of Tecno spark 9T Smartphone in Bangladesh is 0৳ You can buy the Tecno spark 9T Smartphone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare