Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Spark 8C Smartphone
Tecno Spark 8C Smartphone comes with 6.6 inches HD+ IPS LCD screen. It has a waterdrop notch design. The back camera is of dual 13 MP + QVGA. It has dual-LED flash, HDR etc. features. The front camera is of 8 MP. Tecno Spark 8C comes with 5000 mAh big battery and 10W fast charging facility. It has 3 or 4 GB RAM, octa-core CPU and Mali-G57 GPU. It is powered by Unisoc T606 (12 nm) chipset. The device comes with 64 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.Specification:
| LAUNCH | |
|---|---|
| Status | Available |
| Announced | 2022, January 31 |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | No |
| BODY | |
| Dimensions | 164.6 x 76 x 9 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | IPX2 Splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Type | IPS LCD |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| Features | 90Hz Refresh Rate |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| Processor (CPU) | Octa-core |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Graphics processing unit | Mali-G57 |
| STORAGE | |
| RAM | 2/3/64 GB |
| ROM | 64/128 GB |
| Card slot | micro SDXC |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Dual 13 Megapixel+ QVGA |
| Features | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide) QVGA Dual-LED lash, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| SOUND | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
| WLAN | Dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| GPS | A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| USB Type-C | No |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Fingerprint | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Tecno |
| Made in | Bangladesh |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors Available | Turquoise, Magnet Black, Iris Purple, Diamond Gray |
What is the price of Tecno Spark 8C Smartphone?
The latest price of Tecno Spark 8C Smartphone in Bangladesh is 0৳ You can buy the Tecno Spark 8C Smartphone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare