Your compare list is empty!
×
❮
❯
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
DESCRIPTION
Tecno Spark 6 comes with 6.8 inches HD+ IPS LCD screen. It has a punch-hole design with a colorful gradient back. The back camera is of quad 16+2+2 MP + QVGA. It has PDAF, quad-LED flash, depth sensor, dedicated macro camera, f/1.8 aperture etc. features and a Quad HD video recording option. The front camera is of 8 MP. Tecno Spark 6 comes with a 5000 mAh big battery and 18W fast charging facility. It has 4 GB RAM, up to 2.0 GHz octa-core CPU, and Mali G52 GPU. It is powered by a Mediatek Helio G70 (12nm) chipset. The device comes to with128 GB internal storage and a dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone. Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, face unlocks etc.SPECIFICATION
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G (VoLTE) |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | v2.0 |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Dimensions | 164.7 x 76.3 x 8.8 millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Color | Ocean Blue, Comet Black, Dynamic Orange, Misty Violet |
| Resolution | HD+ 720 x 1640 pixels (263 PPI) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 16+2+2 Megapixel +QVGA |
| Features | PDAF, quad-LED flash, f/1.8, macro, depth, HDR & more |
| Video Recording | Quad HD (1440p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/2.0, dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 18W Fast Charging support (10W charger in the box) |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (HiOS 7.0) |
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | On the back |
| Others | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Tecno |
What is the price of Tecno Spark 6 SmartPhone?
The latest price of Tecno Spark 6 SmartPhone in Bangladesh is 12,490৳ You can buy the Tecno Spark 6 SmartPhone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare