Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Pova 4 Smartphone
Tecno Pova 4 Smartphone in Bangladesh including unofficial & official bd price, launch date, reviews, colors, variants, news, full specifications, features, RAM, internal storage, size, performance, comparison, and every single feature ratings of the mobile is given below.
General
View More
| Device Type | Smartphone |
| Brand | Tecno |
| Model | Pova 3 Pro |
| Status | Available |
Launch
| Announced | October 2022 |
| Released | 06 October 2022 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) RGB notification light stripe on the back (Electric Blue model only) |
Performance
| Operating System | Android™ 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Display
| Display Type | IPS LCD HD+ Display |
| Size | 6.82 inches, 113.1 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | ~400 ppi density |
| Touch Screen | ~83.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | 90Hz Refresh Rate |
| Multitouch |
Design
| Dimensions | 8.7mm |
| Weight | 77.52mm |
| Colors | Uranolith Grey / Fluorite Blue |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
Storage
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
Main Camera
| Resolution | 50 MP, (wide), PDAF 2MP |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
Selfie Camera
| Resolution | 8MP, f/2.0 |
| Flash | LED flash |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
Multimedia
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Ambient Light and Distance sensor |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | Fast charging 18W |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
More
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
Fearture:
- Display: 6.82 inches IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors supported punch-hole display phone has a resolution of 720 x 1640 pixels, with a PPI of 263.
- Body and sensors: Made of glass on the front, the mobile is 170.6 mm in height, 77.52 mm wide, and 8.7 mm in thickness. The mobile is available in 2 colors on the market. The colors are Uranolith Grey & Fluorite Blue. Being a sensor accelerometer, gyro, proximity, and compass sensor. The side-mounted fingerprint runs quite accurately fast. Face unlock is correct & secured.
- Network: The phone has supported 2G, 3G & 4G Network facilities. Moreover, GPRS and EDGE facilities also have. HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE speed on the phone.
- Performance: Android 12 Operating system and Mediatek Helio G99 (6 nm), Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) on the phone.
- RAM and ROM: The company has launched the phone in a single variant of 8GB/128GB. In the case of gaming, graphics, and RAM are reasonably good. HD-quality graphics games can be easily run and played quite smoothly.
- Camera: The Back of the phone has a 50MP+2MP with which you can record beautiful quality pictures and a maximum of 1080p@30fps video. Moreover, it remains an extra feature like the phone has an 8MP selfie camera with which you can take beautiful quality pictures and selfies. You can record a maximum of 1080p@30fps video with the front camera. High–quality Selfie work can be done effortlessly with the camera on the phone.
- Battery: The mobile uses a Non-removable Li-Polymer 6000 mAh battery. With which you can get an average of up to 138 hours of standby time, and 18 hours of net browsing. On the full charge, you can talk for almost Up to 42 hours on 3G. The phone will take about 2:30 hours to fully charge with 18W Fast charging.
What is the price of Tecno Pova 4 Smartphone?
The latest price of Tecno Pova 4 Smartphone in Bangladesh is 21,990৳ You can buy the Tecno Pova 4 Smartphone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare