Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Pova 4 Pro Smart Phone
Tecno POVA 4 Pro has 6.66 inches Full HD+ AMOLED dot-in 90Hz refresh rate display. In the performance section, it features a 2.2GHz Octa-core MediaTek Helio G99 processor. The GPU of Tecno POVA 4 Pro is Mali-G57 MC2. It has 8GB LPDDR4X RAM + 5GB Virtual RAM option and 256GB UFS 2.2 internal storage option. In the camera section, Tecno POVA 4 Pro has a dual-camera setup in the back. It features 50MP (Main) + 2MP (Depth) rear camera and 8MP front camera. In the power section, it has a 6000mAh Li-polymer battery with 45W fast charging and 10W reverse charging support
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | 164.8 x 77 x 9.2 mm (6.49 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.66 inches, 105.3 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~403 ppi density) |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 12, HIOS |
| Chipset | MediaTek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 50 MP, (wide), PDAF other unspecified camera |
| Secondary camera | 8 MP |
| Features | Quad-LED flash Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Charging | Fast charging 45W |
More
| Made by | China |
| Color | Fluorite Blue |
What is the price of Tecno Pova 4 Pro Smart Phone?
The latest price of Tecno Pova 4 Pro Smart Phone in Bangladesh is 0৳ You can buy the Tecno Pova 4 Pro Smart Phone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare