Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Pop 5 LTE Smartphone
Tecno Pop 5 LTE comes with 6.52 inches HD+ IPS LCD screen. It has a waterdrop notch design. The back camera is of dual 8 MP main camera. It has PDAF, dual-LED flash etc. features. The front camera is of 5 MP. This model comes with 5000 mAh big battery and 10W fast charging facility. It has 2 or 3 GB RAM, up to 1.6 GHz octa-core CPU and IMG8322 GPU. It is powered by a Unisoc SC9863A (28nm) chipset. The device comes with 32 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Specification:
| LAUNCH | |
|---|---|
| Status | Available |
| Announced | 26 November, 2021 |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | 10W Fast Charging |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 76.1 x 8.8 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (~269 ppi density) |
| Type | IPS LCD |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| Features | – |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 11 |
| Processor (CPU) | Octa-core, up to 1.6 GHz |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Graphics processing unit | IMG8322 |
| STORAGE | |
| RAM | 3 GB |
| ROM | 32 GB |
| Card slot | microSDXC |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Dual 8 Megapixel + AI |
| Features | 8 MP PDAF, HDR Dual-LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| SOUND | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
| WLAN | Dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| USB Type-C | No |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Fingerprint | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Tecno |
| Made in | Bangladesh |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors Available | Ice Blue, Deepsea Luster, Turquoise Cyan |
What is the price of Tecno Pop 5 LTE Smartphone?
The latest price of Tecno Pop 5 LTE Smartphone in Bangladesh is 0৳ You can buy the Tecno Pop 5 LTE Smartphone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare