Your compare list is empty!
×
❮
❯
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Pop 1S Specification
SUMMARY
| Processor | 1.28GHz Quad-Core |
| Processor Make | Mediatek |
| Display | 5.5-inches |
| Storage | 16GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Battery | 3000 mAh |
| RAM | 1GB |
DISPLAY
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Screen Size | 5.5 inches |
STORAGE
| RAM | 1GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 32GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android 8.1 |
CAMERA
| Selfie | 5 MP |
| Rear | 8 MP |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 3000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes,v 5.00 |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
PROCESSOR
| Chipset | Mediatek |
| CPU | 1.28GHz Quad-Core |
SOUND
| Speaker | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
What is the price of Tecno Pop 1S 1GB Ram 16GB Rom?
The latest price of Tecno Pop 1S 1GB Ram 16GB Rom in Bangladesh is 7,490৳ You can buy the Tecno Pop 1S 1GB Ram 16GB Rom at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare