Your compare list is empty!
×
❮
❯
Tecno Pop 1 Pro 1GB Ram 16GB Rom
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Pop 1 Pro Specification
SUMMARY
| Processor | 1.3 GHz Quad-Core Processor |
| Processor Make | Mediatek |
| Display | 5.5-inches |
| Storage | 16GB |
| Rear Camera | 13MP |
| Battery | 2400 mAh |
| RAM | 1GB |
DISPLAY
| Resolution | 960 x 480pixels |
| Screen Size | 5.5 inches |
STORAGE
| RAM | 1GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 32GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android 7.0 |
CAMERA
| Selfie | 5 MP |
| Rear | 13MP |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 2400 mAh |
| Fast Charging | Yes |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes,v 5.00 |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
PROCESSOR
| Chipset | Mediatek |
| CPU | 1.3 GHz Quad-Core Processor |
SOUND
| Speaker | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
What is the price of Tecno Pop 1 Pro 1GB Ram 16GB Rom?
The latest price of Tecno Pop 1 Pro 1GB Ram 16GB Rom in Bangladesh is 8,990৳ You can buy the Tecno Pop 1 Pro 1GB Ram 16GB Rom at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare