Your compare list is empty!
×
❮
❯
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Camon 19 Neo Smartphone
Tecno Camon 19 Neo comes with 6.8 inches Full HD+ IPS LCD screen. It has a center punch-hole front camera design. The back camera is of triple 48 MP main camera with PDAF, quad-LED flash etc. features and Full HD video recording option. The front camera is of 32 MP. Tecno Camon 19 Neo comes with 5000 mAh battery and 18W fast charging facility. It has 6 GB RAM, 2 GHz octa-core CPU and Mali-G52 MC2 GPU. It is powered by a MediaTek Helio G85 (12nm) chipset. The device comes with 128 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a side-mounted fingerprint sensor in this phone.Specification
| LAUNCH | |
|---|---|
| Status | Available |
| First Release | June, 2022 |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging & Others | 18W Fast Charging |
| BODY | |
| Dimensions | 168.8 x 76.9 x 8.5 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels (395 ppi) |
| Type | IPS LCD Touchscreen |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Features | Punch-hole |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 12 (HiOS) |
| Processor (CPU) | Octa-core, upto 2 GHz |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| Graphics processing unit | Mali-G52 MC2 |
| STORAGE | |
| RAM | 6 GB |
| ROM | 128 GB |
| Card slot | microSDXC |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Triple 48+2 Megapixel + QVGA |
| Features | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) QVGA Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 32 Megapixel |
| Features | f/2.5, 26mm (wide), 0.8µm Dual-LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| SOUND | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
| WLAN | Dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| GPS | A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Fingerprint | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Tecno |
| Made in | Bangladesh |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors Available | Turquoise, Magnet Black, Iris Purple, Diamond Gray |
What is the price of Tecno Camon 19 Neo Smartphone?
The latest price of Tecno Camon 19 Neo Smartphone in Bangladesh is 0৳ You can buy the Tecno Camon 19 Neo Smartphone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare