Your compare list is empty!
×
❮
❯
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
specification
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Dimensions | 168.7 x 76.4 x 8.8 millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 6.8 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels (395 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Colors | Frost Silver, Spruce Green |
| Features | Multitouch, 90Hz refresh rate, 500 nits |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 64+2+2 Megapixel + AI Lens |
| Features | PDAF, quad-LED flash, HDR, bokeh lens, macro & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | Dual flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 18W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (HiOS) |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Processor | Octa-core, 2 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | On the back |
| Face Unlock | Yes |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, E-compass |
| Manufactured by | Tecno |
| Made in | Bangladesh |
description
Tecno Camon 17P Summary
Tecno Camon 17P mobile was launched on 7th May 2021. The phone comes with a 6.80-inch display with a resolution of 1080x2460 pixels at a pixel density of 395 pixels per inch (PPI).Tecno Camon 17P comes with 6GB of RAM. The Tecno Camon 17P runs Android 11 and is powered by a 5000mAh battery. The Camon 17P supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Tecno Camon 17P on the rear packs a quad-camera setup featuring a 64-megapixel primary camera; a 2-megapixel camera; a 2-megapixel camera, and an AI camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Tecno Camon 17P runs HiOS 7.6 is based on Android 11 and packs 128GB of inbuilt storage. The Tecno 17P measures 168.67 x 76.44 x 8.82mm (height x width x thickness) . It was launched in Frost Silver, Magnet Black, and Spruce Green colors.
Connectivity options on the Camon 17P include Wi-Fi, GPS, and USB Type-C. Sensors on the phone include fingerprint sensors.
What is the price of Tecno Camon 17P SmartPhone?
The latest price of Tecno Camon 17P SmartPhone in Bangladesh is 18,990৳ You can buy the Tecno Camon 17P SmartPhone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare