Your compare list is empty!
×
❮
❯
Tecno Camon 16 Primiar (8/128)
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Tecno Camon 16 Primiar
The Tecno Camon 16 Primiar a new smartphone. It is a mid-range smartphone that can offer more than its capacity to make the device a perfect option. It runs with Android 10, HIOS 6.0 operating system. The device sports a 6.85 inch IPS LCD display having a screen resolution of 1080 x 2460 pixels, and a 19.5:9 aspect ratio, and a density of ~392 PPI. The phone comes with a 64 MP+8 MP+2 MP+2 MP Quad primary camera with an LED flash and a 48 MP+8 MP dual selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Tecno Camon 16 Premier has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options. The phone is powered by a 2×2.05 GHz Cortex-A76 Octa-core processor with MediaTek MT6785 Helio G90T (12 nm) chipset. Connectivity options include 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 5.0, USB Type-C, Wi-Fi Direct, Mobile hotspot, etc. This phone comes with a non-removable Li-Po 4500 mAh battery. Are you looking for the latest Tecno phones? Then visit Tecno Phones.Feature:
- Display: 6.9″ IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors supported Punch Hole Notch Display phone has a resolution of 1080 x 2460 pixels, with a PPI of 374.
- Body and sensors: Made of glass on the front and plastic material on the back, the mobile is available in single colors. The colors are Glacial Silver. Being a sensor accelerometer, gyro, proximity, compass sensor. The Side Mounted fingerprint runs quite accurately fast. Face unlock is almost correct.
- Network: The phone has supported 2G, 3G and 4G Network facility. Moreover, GPRS and EDGE facilities also have. HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE speed on the phone.
- Performance: Android 10 operating system and Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex-A55) processor on the phone.
- RAM and ROM: The company has launched the phone in single variants of 8GB+128GB. In the case of gaming, graphics, and RAM fairly good. Full HD-quality graphics games can be easily run and played quite smoothly.
- Camera: The Back of the phone has a 64MP+8MP+2MP+2MP camera with which you can record beautiful quality pictures and a maximum of 4k@30fps video. Moreover, it remains as an extra feature like The phone has an 48MP+8MP selfie camera with which you can take beautiful quality pictures and selfies. You can record a maximum of 1080p@30fps video with the front camera. High–quality Selfie work can be done effortlessly with the camera on the phone.
- Battery: The mobile uses a Non-removable Li-Po 4500 mAh battery. With which you can get an average of 118 hours of stand by time, and 16.20 hours of net browsing. On the full charge, you can talk for almost Up to15. hours. The phone will take about 2 hours with 18W Fast charging to fully charge.
| Colors | Glacial Silver |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC | No |
| Body | |
| Style | Double Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | No |
| Dimensions | 170.6 x 77.2 x 9.1 millimeters |
| Weight | 203 grams |
| Display | |
| Size | 6.9 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels (374 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | No |
| Features | HDR10+, 90Hz refres rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 64+8+2+2 Megapixel |
| Features | PDAF, penta-LED flash, dedicated video camera, ultrawide, depth & more |
| Video Recording | 4K Ultra HD (2160p), gyro-EIS |
| Front Camera | |
| Resolution | 48+8 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash, ultrawide, HDR, f/2.2 aperture |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4500 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 33W Fast Charging (70% in 30 minutes) |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (HiOS 6) |
| Chipset | Mediatek Helio G90T (12 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Octa-core, 2.05 GHz |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, E-compass |
| Manufactured by | Tecno |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
What is the price of Tecno Camon 16 Primiar (8/128)?
The latest price of Tecno Camon 16 Primiar (8/128) in Bangladesh is 21,990৳ You can buy the Tecno Camon 16 Primiar (8/128) at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare