Your compare list is empty!
×
❮
❯
Tecno Camon 16 Premier SmartPhone
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
SPECIFICATION
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Body | |
| Style | Double Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Dimensions | 170.6 x 77.2 x 9.1 millimeters |
| Weight | 203 grams |
| Display | |
| Size | 6.9 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels (374 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Features | HDR10+, 90Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 64+8+2+2 Megapixel |
| Features | PDAF, Penta-LED flash, dedicated video camera, ultrawide, depth & more |
| Video Recording | 4K Ultra HD (2160p), gyro-EIS |
| Front Camera | |
| Resolution | 48+8 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash, ultrawide, HDR, f/2.2 aperture |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4500 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 33W Fast Charging (70% in 30 minutes) |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (HiOS 6) |
| Chipset | Mediatek Helio G90T (12 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Octa-core, 2.05 GHz |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Others | |
| color | Glacial Silver |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, E-compass |
| Manufactured by | Tecno |
| Made in | Bangladesh |
What is the price of Tecno Camon 16 Premier SmartPhone?
The latest price of Tecno Camon 16 Premier SmartPhone in Bangladesh is 21,990৳ You can buy the Tecno Camon 16 Premier SmartPhone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare