Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Vivo Y21T Smart Phone
Vivo Y21T Smart Phone comes with 6.51 inches HD+ IPS LCD screen. It has a Full-View waterdrop notch design. The back camera is of triple 13+2+2 MP with PDAF, depth sensor, dedicated macro camera, LED flash etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Vivo Y21T comes with 5000 mAh battery with 18W fast charging. It has 4 GB RAM, up to 1.8 GHz octa-core CPU and Adreno 610 G U. It is powered by a Qualcomm Snapdragon 460 (11 nm) chipset. The device comes with 64 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a side-mounted fingerprint sensor in this phone.General
| Brand | Vivo |
| Model | Y21T |
| Price in BD | ₹19,990 |
| Release date | 1st January 2022 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.26 x 76.08 x 8.00 |
| Weight (g) | 182.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Midnight Blue, Pearl White |
Display
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen size (inches) | 6.58 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2408 pixels |
Hardware
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 680 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
Camera
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/1.8) |
| No. of Front Cameras | 1 |
Software
| Operating system | Android 11 |
| Skin | FunTouch OS 12 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
What is the price of Vivo Y21T Smart Phone?
The latest price of Vivo Y21T Smart Phone in Bangladesh is 19,990৳ You can buy the Vivo Y21T Smart Phone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare