Your compare list is empty!
×
❮
❯
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
SPECIFICATION
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G (VoLTE) |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | yes |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Dimensions | 164.9 x 76.2 x 8.8 millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels (266 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Features | Multitouch, 90Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 48 Megapixel main camera |
| Features | PDAF, quad-LED flash, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | 10W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (HiOS 7.5) |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 64 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | On the back |
| Face Unlock | Yes |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Tecno |
Description
Tecno Spark 7 Pro Summary
Tecno Spark 7 Pro was launched on 26th April 2021. The phone comes with a 6.60-inch touchscreen display with a resolution of 720x1600 pixels and an aspect ratio of 20:9. Tecno Spark 7 Pro is powered by an octa-core MediaTek Helio G80 processor. It comes with 4GB of RAM. The Spark 7 Pro runs Android 11 and is powered by a 5000mAh battery. As far as the cameras are concerned, the Tecno on the rear packs a triple camera setup featuring a 48-megapixel primary camera with an f/1.8 aperture; a 2-megapixel camera, and an AI camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture. The Tecno Spark 7 Pro runs HiOS 7.5 is based on Android 11 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The Tecno is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Tecno Spark 7 Pro measures 164.90 x 76.20 x 8.80mm (height x width x thickness) . It was launched in Alps Blue, Magnetic Black, and Spruce Green colors. Connectivity options on the Tecno Spark 7 Pro include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, USB OTG, Micro-USB, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include an accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and fingerprint sensor.What is the price of Tecno Spark 7 Pro SmartPhone?
The latest price of Tecno Spark 7 Pro SmartPhone in Bangladesh is 13,490৳ You can buy the Tecno Spark 7 Pro SmartPhone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare