Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
TECNO Spark 3 Pro Specifications
SUMMARY
| Processor | Quad-core 2.0 GHz |
| Processor Make | Mediatek MT6761 |
| Display | 6.2 inches |
| Storage | 32 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Battery | 3500 mAh |
| RAM | 2 GB |
DISPLAY
| Resolution | 720 x 1500 pixels |
| Screen Size | 6.2 inches |
STORAGE
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 128GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android 9.0 |
CAMERA
| Selfie | 8 MP |
| Rear | 13 MP |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 3500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes,v 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
PROCESSOR
| Chipset | Mediatek |
| CPU | Quad-Core |
SOUND
| Speaker | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
TECNO Spark 3 Pro Summary
The Spark 3 Pro features a 6.2-Inch FullView Display with Fingerprint Sensor. Fueled by a 3500mAh battery the Spark 3 Pro is powered by a quad core processor with 2GB RAM and 32GB onboard memory. The Spark 3 Pro features a dual 13MP+2MP rear camera and a 8MP selfie camera. Operating on Android 9 the Spark 3 Pro features a dual SIM design along with a dedicated memory card slot. Spark 3 Pro Price In Bangladesh You will Get The Spark 3 Pro Mobile with the Best price in Bangladesh From MobilePoint at Mirpur Shah-ali-Plaza. The Spark 3 Pro Available. Well also sell all kinds of Tecno Mobile Accessories with budget Price.What is the price of TECNO Spark 3 Pro?
The latest price of TECNO Spark 3 Pro in Bangladesh is 11,000৳ You can buy the TECNO Spark 3 Pro at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare