Your compare list is empty!
×
❮
❯
Itel Vision 2S Smartphone 2/32GB
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Itel Vision 2S Smartphone 2/32GB
Itel Vision 2S Smartphone mobile was launched on 7th September 2021. The phone comes with a 6.52-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels at a pixel density of 269 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Itel Vision 2S is powered by an octa-core Unisoc SC9863A processor. It comes with 2GB of RAM. The Itel Vision 2S runs Android 11 (Go Edition) and is powered by a 5000mAh battery. As far as the cameras are concerned, the Itel Vision 2S on the rear packs a dual camera setup featuring an 8-megapixel primary camera, and a 0.3-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor. Itel Vision 2S is based on Android 11 (Go Edition) and packs 32GB of inbuilt storage. The Itel Vision 2S measures 166.00 x 76.30 x 8.90mm (height x width x thickness) . It was launched in Gradation Purple, Gradation Blue, and and Deep Blue colors.| Model | Vision 2s |
|---|---|
| ID | 72316 |
| Rating | |
| Lowest Price | ৳ 8690 |
| Brand | Itel |
| Item | Mobile Phone |
| Status | In Stock |
| Updated | 6 months ago |
| Seller Location | Dhaka, Bangladesh |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual Sim |
| Display | 6.5 Inch IPS LCD Display |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 2GB |
| Built In Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, Up to 128 GB |
| CPU | Octa-core 1.6GHz |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Camera | 8 MP & 0.3 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11 |
| Sensor | Fingerprint Rear-Mounted, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | 5000mAh Lithium Polymer |
| Battery Type | Fixed |
What is the price of Itel Vision 2S Smartphone 2/32GB?
The latest price of Itel Vision 2S Smartphone 2/32GB in Bangladesh is 8,690৳ You can buy the Itel Vision 2S Smartphone 2/32GB at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare