Your compare list is empty!
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Itel A60 Smart Phone
The Itel A60 Smart Phone 6.6-inch HD+ IPS screen on the itel A49 Play is standard. It is designed with a Full-View waterdrop notch. The single 8 MP back camera features autofocus, a LED flash, a portrait mode, and other features. and recording HD video. The 5 MP front camera is present. itel A49 Play accompanies 5000 mAh battery. It has a Mali T820 MP1 GPU, 2 GB of RAM, and a quad-core CPU with 1.4 GHz. It is controlled by a 28 nm UniSoC SC9832E chipset. The device has 32 GB of internal storage and a MicroSD card slot that can hold up to 128 GB. This phone has a fingerprint sensor mounted on the back.Specifications
BASIC INFORMATION
| Launch Date | March 2023 |
| Brand Name | Itel |
| Model | A60 |
| Price | Tk-7,590/- |
CONNECTIVITY
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | V 5.0, A2DP, LE |
| Wi-fi | 802.11 a/b/g/n/ac,Wi-Fi Direct |
| Wi-fi Hotspot | |
| GPRS | |
| EDGE | |
| NFC | |
| USB | Micro USB 2.0 |
DESIGN
| Build Material | Front Glass, Back Plastic, Plastic Frame |
| Colors | Dawn Blue, Vert Menthe, Sapphire Black |
| Style | Minimal Notch |
| Water Resistant | No |
DISPLAY
| Size | 6.6 Inches |
| Resolution | HD+ 1612 x 720 Pixels |
| Pixel Density | 267 PPI |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Touch Screen | |
| Display Protection | 2.5D Curved Glass |
| Notification LED | No |
| Features | Multitouch |
CAMERA
| Back Camera | Dual 8 Megapixel |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Video | Full HD-1080p |
| Flash | LED Flash |
| Camera Features | Autofocus, LED flash, Panorama, Face Beauty, Portrait Mode, HDR, Depth Sensor |
SOFTWARE
| Operating System | Android |
| Operating Version | 11 |
| User Interface | Itel OS V8.6 |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
HARDWARE
| Chipset | SC9832E |
| CPU | 1.4 GHz Octa-Core |
| GPU | ARM Mali T820 |
| RAM (Memory) | 2 GB |
| ROM (Internal Storage) | 32 GB |
| External Card Slot | Yes, MicroSD, up to 256 GB |
| Sensors | Fingerprint Sensors || Accelerometer Sensors || Proximity Sensors |
BATTERY
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Placement | Non-Removable |
| Fast Charging | 8W Fast Charging |
| Reverse Charging | No |
MEDIA
| Audio Playback | Yes, MP3, MIDI, WAV, AMR |
| Video Playback | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Ring Tones | MP3, WAV |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | 3.5mm Headphone Jack |
| OTG | Yes |
SECURITY
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Unlock | Yes, Rear Mounted |
IN THE BOX
| Handset | |
| Battery | |
| Charger & Cable | |
| Earphone | |
| Sim Ejector | Pin |
| Gorilla Glass | No |
| Back Cover | |
| Warranty /Guaranty Card | |
| User Guide |
OTHER INFORMATION
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufactured By | Itel |
| Made In | Bangladesh |
What is the price of Itel A60 Smart Phone?
The latest price of Itel A60 Smart Phone in Bangladesh is 7,590৳ You can buy the Itel A60 Smart Phone at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare