Your compare list is empty!
Asus ZenFone Max Pro M1 3GB Ram 32GB Rom
Key Features
- RAM: 3GB
- ROM: 32GB
- Font Cam: 8MP
- Back Cam: Dual Camera
- Processor: octa-core
- Battery: 5000 mAh battery
- Screen size: 5.99 inches
- OS: Android 8.1
- Description
- Questions (0)
- Reviews (0)
Description
Specifications
SUMMARY
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor Make | Snapdragon 636 |
| Display | 5.99 inches |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Rear Camera | Dual (13+5 Megapixel) |
| Battery | 5000 mAh |
DISPLAY
| Resolution | 1080×2160 pixels |
| Screen | 5.99 inches |
STORAGE
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 200GB |
SOFTWARE
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
CAMERA
| Selfie | 8MP |
| Rear | Dual (13 + 5 Megapixel) |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
BATTERY
| Removable Battery | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Proprietary |
CONNECTIVITY
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| USB | Type-C |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| NFC Chipset | Yes |
PROCESSOR
| Chipset | Snapdragon 636 |
| CPU | 1.8GHz octa-core |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other Sensors | Light sensor |
SOUND
| Speaker | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
What is the price of Asus ZenFone Max Pro M1 Mobile in Bangladesh 2021?
The latest budget price of ZenFone Max Pro M1 Mobile in Bangladesh at one of the best online site Mobile Point BD. Compare Asus Max Pro M1 SmartPhone 3 GB RAM 32 GB ROM with others website. This variation of our in prices gives online shoppers a range of affordable to premium products to choose from. The online prices are valid across all major cities in Bangladesh like Dhaka for online purchases. Follow us on Facebook to see the new update products and visit our website.What is the price of Asus ZenFone Max Pro M1 3GB Ram 32GB Rom?
The latest price of Asus ZenFone Max Pro M1 3GB Ram 32GB Rom in Bangladesh is 13,990৳ You can buy the Asus ZenFone Max Pro M1 3GB Ram 32GB Rom at best price from our Website or visit any of our showrooms.
Questions (0)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Reviews (0)
Get specific details about this product from customers who own it.

Save
Add to Compare